środa, 24 października 2012

Szczeniaki szukają domu!

Pilnie poszukujemy domu, dla siedmiu, dwumiesięcznych szczeniaczków. Psy są zdrowe, pomimo warunków w jakich przebywają. Ich matka, bardzo pogodna i łagodna suczka, amstaffo-podobna, ojciec nieznany. Chętnych prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 665363707.

Galeria:

wtorek, 23 października 2012

Oddam kotki - dowiozę

Witam. Mam do oddania tylko w dobre ręce 2 trzymiesięczne kocurki. Kotki są zadbane same jedzą umieją korzystać z kuwety. Ponieważ kotki są braćmi są ze sobą bardzo zżyte.Gdyby ktoś pokochał obydwa i zapewnił dobry dom byłoby wspaniale. Ale to nie jest reguła. Można je adoptować oddzielnie. Ja niestety nie mogę ich zatrzymać, gdyż adoptowałam dużego kocura ze schroniska a on nie akceptuje innych kotów.

BARDZO PROSZĘ PRAWDZIWYCH KOCIARZY O POMOC W ZNALEZIENIU IM DOBRYCH DOMÓW. ja mieszkam w Świebodzinie. Jestem gotowa dowieźć je w promieniu 60km, w tej chwili muszę je trzymać zamknięte w dużej klatce , wiec sprawa jest pilna.

Kotki znalazły dom.

czwartek, 18 października 2012

Budżet obywatelski 2013

W dniu dzisiejszym na stronie internetowej Urzędu Miejskiego (www.zielona-gora.pl) pojawiła się lista projektów, które przeszły przez weryfikację urzędników. Znalazło się na niej mnóstwo projektów o tematyce infrastrukturalnej oraz podobnych. Na szczęście na liście znalazły miejsce projekty pro-zwierzęce, w tym Nasz, opatrzony numerem 113 "Wyłapywanie dzikich zwierząt z terenu miasta".

Projekt jest o tyle ważny iż, dotyczy prawie każdego mieszkańca Naszego miasta. Już prawie na każdym osiedlu występują dziki, na wielu ogródkach działkowych pojawiają się lisy... takie przypadki można mnożyć.

Teraz Wszystko w Waszych rękach!

Do końca października na stronie www Urzędu Miejskiego (w zakładce"Budżet Obywatelski 2013") można wypełnić ankietę. Zachęcamy do zapoznania się z projektami z listy i glosowanie na wszystkie 3 projekty, które odnoszą się do zwierząt.

wtorek, 2 października 2012

Co robić kiedy zwierzętom dzieje się krzywda?

Na początku przytoczę fragment niezwykle ważnego art. 1 Ustawy o Ochronie Zwierząt, którego niektórzy nie znają, a inni nie pamiętają: „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę." Wielu osobom na pewno zdarzyło się być świadkiem nieprzyjemnej sytuacji z udziałem zwierzęcia. Pewnie niektórzy próbowali zareagować, ale nie byli pewni jak się do tego zabrać. Nieznajomość prawa i strach przed konsekwencjami uniemożliwiły im działanie.

Dzięki Komendantowi Straży Ochrony Zwierząt w Zielonej Górze Igorowi Ziętalowi, przedstawię jak wygląda to z punktu widzenia prawa.

Najpierw wyjaśnię jakie są obowiązki właściciela zwierzęcia oraz jakie czyny klasyfikowane są jako zabronione. Następnie wskażę Państwu działania, które można podjąć będąc świadkiem danego zdarzenia.

OBOWIĄZKI I CZYNY ZABRONIONE

Zgodnie z art. 9 (ust. 1 i 2) Ustawy o Ochronie Zwierząt „kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody". Jeśli zwierzę trzymane jest na uwięzi, nie może być na niej dłużej niż 12 godzin w ciągu doby, musi mieć możliwość swobodnego ruchu, uwięź nie może powodować cierpienia ani uszkodzeń ciała oraz musi mieć długość przynajmniej 3 metrów. Każdy, kto nie stosuje się do tych przepisów popełnia przestępstwo (nie wykroczenie!) i podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności. Takiej samej karze podlega ten, który znęca się nad zwierzęciem. Zgodnie z art. 6 ust. 2 „ Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności:

1) umyślne zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, niestanowiące dozwolonego prawem zabiegu lub doświadczenia na zwierzęciu, w tym znakowanie zwierząt stałocieplnych przez wypalanie lub wymrażanie, a także wszelkie zabiegi mające na celu zmianę wyglądu zwierzęcia i wykonywane w celu innym niż ratowanie jego zdrowia lub życia, a w szczególności przycinanie psom uszu i ogonów (kopiowanie);

1a) znakowanie zwierząt stałocieplnych przez wypalanie lub wymrażanie;

3) używanie do pracy albo w celach sportowych lub rozrywkowych zwierząt chorych, a także zbyt młodych lub starych oraz zmuszanie ich do czynności, których wykonywanie może spowodować ból;

4) bicie zwierząt przedmiotami twardymi i ostrymi lub zaopatrzonymi w urządzenia obliczone na sprawianie specjalnego bólu, bicie po głowie, dolnej części brzucha, dolnych częściach kończyn;

5) przeciążanie zwierząt pociągowych i jucznych ładunkami w oczywisty sposób nieodpowiadającymi ich sile i kondycji lub stanowi dróg lub zmuszanie takich zwierząt do zbyt szybkiego biegu;

6) transport zwierząt, w tym zwierząt hodowlanych, rzeźnych i przewożonych na targowiska, przenoszenie lub przepędzanie zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres;

7) używanie uprzęży, pęt, stelaży, więzów lub innych urządzeń zmuszających zwierzę do przebywania w nienaturalnej pozycji, powodujących zbędny ból, uszkodzenia ciała albo śmierć;

8) dokonywanie na zwierzętach zabiegów i operacji chirurgicznych przez osoby nieposiadające wymaganych uprawnień bądź niezgodnie z zasadami sztuki lekarsko-weterynaryjnej, bez zachowania koniecznej ostrożności i oględności oraz w sposób sprawiający ból, któremu można było zapobiec;

9) złośliwe straszenie lub drażnienie zwierząt;

10) utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji;

11) porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje;

12) stosowanie okrutnych metod w chowie lub hodowli zwierząt;

15) organizowanie walk zwierząt;

16) obcowanie płciowe ze zwierzęciem (zoofilia);

17) wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu;

18) transport żywych ryb lub ich przetrzymywanie w celu sprzedaży bez dostatecznej ilości wody uniemożliwiającej oddychanie;

19) utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku.

CO MOŻEMY ZROBIĆ

Świadek przestępstwa (w naszym przypadku znęcania się nad zwierzętami) zawsze powinien informować o swoich uzasadnionych podejrzeniach Policję oraz organizację społeczną, której statutowym celem jest ochrona zwierząt. Może również złożyć pisemne zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury rejonowej, właściwej dla miejsca popełnienia przestępstwa. Jeżeli jednak sprawa wyczerpuje znamiona określenia "niecierpiącej zwłoki" świadek powinien natychmiast powiadomić policję i czekać do jej przyjazdu w celu wskazania sprawcy oraz opisania okoliczności. Świadek musi się również liczyć z tym iż jego zeznania są bardzo ważne i mogą odegrać kluczową rolę w postępowaniu.

Jeżeli jednak świadek uzna, że sytuacja uniemożliwia wezwanie policji (lub policja nie dojechała na miejsce), a życiu zwierzęcia zagraża niebezpieczeństwo, obywatel może postąpić zgodnie z art. 243 Kodeksu Karnego i ująć sprawcę przestępstwa na gorącym uczynku lub bezpośrednio po zaistnieniu takiego zdarzenia. Również art. 95 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia określa prawo obywatela do zatrzymania "na gorącym uczynku" sprawcy wykroczenia. Obywatel podejmujący takie działania powinien jednak postępować w sposób zapewniający bezpieczeństwo i jemu i zwierzęciu.
Są jeszcze przypadki, w których aby ratować zwierzę konieczne jest zniszczenie mienia (należącego na przykład do sprawcy) takiego jak: szyba w samochodzie, brama wjazdowa lub drzwi. Wtedy trzeba zadać sobie pytanie czy można podeprzeć nasze działanie STANEM WYŻSZEJ KONIECZNOŚCI. Stan ten definiowany jest przez art. 26 kodeksu karnego i stanowi następująco:

"Art26
§1
Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.
§2
Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych w § 1, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego."

Zwierzę jest chronione prawem od dnia 21 sierpnia 1997 roku, niestety ciągle w sposób niedoskonały. Nie ma jasno sprecyzowanej "wartości" życia zwierzęcia, jako oczywiście wyższej od wartości materialnej. Dlatego też zawsze należy przeceniać "wartość" zwierzęcia, najlepiej dużo ponad wartość dóbr poświęcanych. Jeśli ktoś znajdzie się w sytuacji, w której pies jest zamknięty w samochodzie, najpierw powinien się zorientować w jakiej kondycji jest zwierzę. Jeśli nie widać wyraźnych oznak zagrożenia życia, czyli pies normalnie reaguje i nie wygląda na wyczerpanego, możemy dać opiekunowi 5 minut czasu na pojawienie się. Dzięki takiemu podejściu nie możemy zostać posądzeni o pochopne działanie. Jeśli po tym czasie opiekun się nie zjawi powinniśmy przystąpić do wydostania psa z samochodu.

PODSUMOWANIE

Nie bądźmy obojętni wobec krzywdy zwierząt. Jeśli widzimy, że ktoś uderzył psa, ale nie wiadomo czy to była jednorazowa sytuacja, zwróćmy mu uwagę, to naprawdę czasem działa! Ludzie przyzwyczaili się do braku reakcji w przypadku aktów znęcania się czy wandalizmu i czują się bezkarni w tych sytuacjach. Nasze zainteresowanie wywołuje u nich szok i przerwanie danego zachowania. Pamiętajmy  przy tym o swoim bezpieczeństwie i nie interweniujmy sami w ciemnej uliczce.
Co zrobić kiedy ktoś zaczyna się nam przeciwstawiać? Często zdarza się, że ludzie protestują i próbują się z nami kłócić uzasadniając swoje pretensje tym, że to nie nasza sprawa. Nie dajmy się zwieść! Kiedy łamane są prawa zwierząt (czy ludzi) to również w naszym interesie jest aby stanąć w ich obronie. Powinniśmy spokojnie wytłumaczyć sprawcy, że jest to prawnie zabronione, a policja na pewno się tym zainteresuje. Możemy próbować wytłumaczyć mu również, że jest to z gruntu złe działanie.  Niestety wielu ludzi nie weźmie pod uwagę tego, co mamy do powiedzenia. W celu udokumentowania wykroczenia lub przestępstwa warto wykorzystać aparat fotograficzny w naszym telefonie komórkowym.

POST SCRIPTUM

Równie często łamane są prawa zwierząt gospodarskich. Nie przechodźcie obojętnie obok takiego zdarzenia. Zaniedbane zwierzęta gospodarskie cierpią nie mniej niż nasi czworonożni domowi przyjaciele, kiedy przetrzymywani są w nieodpowiednich warunkach i bez możliwości zaspokojenia swoich potrzeb. Powiadomcie Policję oraz organizację działającą na rzecz zwierząt, aby mogli w imieniu pokrzywdzonych zwierząt, walczyć o ich lepszy byt. Przypominam, że w każdym przypadku bardzo cenne są zdjęcia i nagrania wideo, które stanowić będą dowód przeciwko osobie popełniającej przestępstwo lub wykroczenie. Tych, którzy chcieliby bliżej zapoznać się z przepisami chroniącymi zwierzęta domowe, gospodarskie i dzikie, odsyłam do Ustawy o Ochronie Zwierząt. W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktowania się z nami:
szewczyk.ka@gmail.com inspektor Straży Ochrony Zwierząt Katarzyna Szewczyk
straz.ochrony.zwierzat@o2.pl Komendant Straży Ochrony Zwierząt Igor Ziętal

Autorzy tekstu:
Katarzyna Szewczyk, Igor Ziętal